0 530 169 15 89

RHINOPLASTY

İlk bakışta insanın en çok gözüne çarpan bölgenin yüz olmasıyla birlikte bu bölgede yer alan bozuklukların düzeltilmesi, estetik ve psikolojik açıdan önemli bir noktadır. Tıp teknolojisinin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin kullanılması ile birlikte burun estetiğine dair ameliyatlar geçmişe oranla çok daha basit operasyonlarla gerçekleştirilmektedir. Rhinoplasty olarak adlandırılan burun estetiği operasyonları, hem estetik hem de sağlık açısından önemli bir gereklilik gösterebilir. Sağlıklı bir nefes için değer!

RHINOPLASTY NEDİR ?

Doğumsal olarak meydana gelen, sonradan oluşan travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilen ya da kişiye psikolojik olarak hasar veren burun görünüşünü düzeltme amacı ile yapılan ameliyatlara rhinoplasty (burun estetiği) denir.

Şekil bozuklukları, bazı durumlarda görsel açıdan kişiye rahatsızlık verirken bazı kişilerde solunum bozukluğu gibi problemlere yol açması olasıdır. Bu tarz rahatsızlıklar düzeltilmelidir. Uygulanan operasyon hangi amaçla yapılırsa yapılsın, burun estetiğinde öncelikli hedef, burundaki solunum yolunun operasyon sonunda en iyi şekilde çalışılabilir hale getirilmesidir.

Rhinoplasty, dünyada çok sık uygulanan ve düşük riskli bir ameliyattır. Herkesin yaptırabileceği bu ameliyatın tavsiye edilen yaş sınırı ise 18’dir.

Burun ameliyatını düşünen kişiler, burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığını, operasyonu gerçekleştirecek cerrah tarafından, muayene esnasında kontrol ettirmelidir. Yüz üzerinde uygulanan bu operasyonda, ufak bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlara yol açabilmesi nedeniyle ameliyatlar mutlaka alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

Rhynopasty, ameliyat sonrası süreç ile birlikte, komplike bir operasyondur. Beklenen sonucun tam olarak elde edilmesi 6 ila 12 ay aralığı gibi bir süreci kapsayabilir. Bu süreç, yapılan operasyona göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat sonrasında, istenilen sonucun elde edilebilmesi için küçük düzeltmelerin uygulanması gerekebilir.

RHINOPLASTY NEDEN YAPILIR ?

Burun ameliyatının gerçekleştirilme nedenlerinden ilki olarak doğumsal ya da sonradan meydana gelen şekil bozuklukları nedeniyle nefes alıp verme probleminin görülmesi gösterilebilir. Solunum problemine yol açan şekil bozukluklarının sağlıklı nefes alınımına engel olabileceği gibi, dışarıdan fark edilemeyen bozukluklar da nefes alıp vermeye engel olabilir.

İkinci neden olarak ise, kişinin burnunun görünümünden rahatsız olması gösterilebilir. Burnun kemik kısmında bir eğrilik veya çıkıklığın olması, kıkırdak yapısında gözlenen şekil bozuklukları, burnun aşırı büyük olması, burun yapısının asimetrik olması gibi durumlar, burun estetiği ameliyatını gerektiren nedenler arasında yer alır. Estetik kaygı ile yapılan uygulamalarda kişisel tercihler ön plandadır.

Sonuç olarak rhinoplasty operasyonları, sağlık sorunları veya kişisel tercihler nedeniyle yapılabilen ve oldukça yaygın şekilde uygulanan ameliyatlardır.

İYİLEŞME SÜRESİ

Rhinoplasty operasyonu gerçekleştirilen hasatlarda iyileşme süresi operasyonun büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Hastalar genellikle 4-6 saat içerisinde ayağa kalkarak dolaşabilir, 6 saat sonra bulantı ve kusma ok ise yemek yemeye başlayabilir. Bazı hastalar aynı gün taburcu edilirken bazı hastalar 1 gece müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir.

Operasyon bitiminde genellikle buruna tampon yerleştirilir. Bu tamponlar 1-2 gün sonra çıkarılır. Burun sırtına yerleştirilen kalıplar ise 1 hafta sonra çıkarılır. Ameliyat sonrasında, operasyonu geçiren hastalar 1 hafta ile 10 günlük bir süre içerisinde normal yaşantısına geri dönebilir.

Ameliyattan sonra şişlik ve morluk oluşumu normal bir durumdur. Zamanla hafifleyerek 1- hafta 10 gün içerisinde makyajla kapatılacak düzeye kadar azalır. Operasyon sonrasında oluşan ödemin %75 – 80’lik kısmı 1 ay içerisinde yok olur. Hedeflenen şekle ve tam iyileşmeye ise 1 yıl sonra ulaşılır. Bu sürede sabahları burun bölgesinde oluşan ve günün ilerleyen saatlerinde kaybolan ödem görülmesi normaldir.

Eğer siz de burnunuzun görünümünden rahatsızsanız veya burnunuzda yapısal bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız uzman hekimlere başvurarak süreçle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

NASIL ?

Rhinoplasty operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyat türüdür. Fakat basit rhyhnoplasty operasyonlarında, cerrahın tercihine göre lokal anestezi uygulanabilir. Ortalama olarak 22 saat süren operasyon süreci, öncesinde yapılan hazırlıklar ve sonrasında yapılan müşahede süreleri ile birlikte genellikle 1 gününüzü alır.

Rhinoplasty ameliyatının 2 farklı tekniği bulunmaktadır. Bunlardan ilki, açık olan rhinoplasty ameliyatıdır. Açık rhinoplasty ameliyatında burun delikleri arasından küçük bir kesik açılır ve bu kesik ile birlikte ameliyatı yapan cerrahın görüş açısı genişletilir. Burundaki şekil bozukluğu ileri düzeyde olan ya da daha önceden bir operasyon geçirmiş kişilerde açık rhinoplasty ameliyatı tercih edilir. Bu tekniğin en büyük avantajı, cerrahın görüş açısının daha geniş olmasıdır. İyileşme süreci daha uzun olan bu operasyonda ödem ve morluk gibi sorunlar daha büyük boyutludur.

Bir diğer teknik ise kapalı rhinoplasty’dir. Bu operasyonda kesik burun deliklerinin içerisinde kalacak şekilde uygulanır. Cerrahın görüş alanı daha dardır fakat iyileşme süresi da kısadır. Operasyon sonrasında dikiş izi kalmaz. Kapalı olarak gerçekleştirilen rhinoplasty genellikle daha küçük operasyonlarda tercih edilir.

ONLINE RANDEVU
* Ekibimiz telefon numaranız üzerinden sizinle iletişime geçecektir.
ÖNCESİ

Burun ameliyatı sonrasında sorunsuz bir iyileşme süreci için doktorunuzun tavsiyesi oldukça önemlidir. Fakat, operasyon sonrasının önemli olduğu kadar öncesi de aynı derecede önemlidir.

Peki, operasyon öncesi süreç nasıldır?

 • Operasyon gerçekleştirilmeden önce anestezi doktorunuz tıbbi sağlık taramanızı ve ameliyatla ilgili tahlillerinizi yapar.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar operasyon için engeldir. Anestezi kontrolü için bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanız gerekir.
 • Daha önce burun ameliyatı olduysanız bunu doktorunuza mutlaka söylemelisiniz. Ameliyat öncesi her şeyi doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa, bunları muayene sırasında doktorunuza söylemelisiniz. Anestezi doktoru muayenesinde de anestezi doktoruna eksiksiz ilaçlarınızı belirtmelisiniz.
 • Kronik olarak kullandığınız ya da operasyon öncesi süreçte kullandığınız ilaçlar muayene sırasında ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorunuzla ve anestezi doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaç ve gıdaları tüketmemelisiniz. En az 10 gün öncesinde Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı kesmelisiniz. Bitki çayları, nadiren olsa da, kanamayı arttırabilmektedir. Bu nedenle operasyondan 10 gün öncesinde bitki çayları tüketmemelisiniz.
 • Operasyonu geçirecek olan kadınların regl dönemleri, tıbbi açıdan operasyona engel değildir.
 • Eğer sigara kullanıyorsanız, operasyon öncesinde bırakmanız gerekmektedir. Sigara iyileşme sürecini geciktirir.
 • Ameliyat öncesindeki akşam ılık bir duş olarak erken yatmanız tavsiye edilir.
 • Operasyon günü yanınızda refakatçi bulunmalıdır.
 • Ameliyata girerken makyaj yapmamalı, oje sürmemeli, saç spreyi ve jöle kullanılmamalısınız.
SONRASI

Rhinoplasty operasyonu sonrasında genellikle ağrı oluşur. Bu nedenle anestezinin etkisi geçmeden hastaya ağrı kesici uygulanır. Daha sonraki süreçte doktorunuzun önerdiği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Ameliyat gerçekleştirildikten sonra 4-6 saatlik bir süre boyunca ayağa kalkmanız önerilmez. Ayağa ilk kalkışınızda baş dönmesi, göz kararması, gibi sorunların gözlemlenmesi normaldir. Bu nedenle yanınızdaki refakatçinizden yardım alabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında genizde kan sızıntısı olması normaldir. Bu kanama yutulduğu zaman bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Bu nedenle kanlı kusma ya da kandan kaynaklı siyah renkli dışkı gözlenebilir.

Ameliyattan 6 saat sonra eğer mide bulantısı gözlemlenmiyorsa su, çorba, ayran gibi sulu gıdalar azar azar tüketilmeye başlanabilir. İlk birkaç gün sıvı gıdalar ile beslenilmesi önerilir. Göz, burun ve yüzün belirli kısımlarında şişlik ve morluk gözlenebilir. Bu morluklar gün geçtikçe hafifleyerek yok olacaktır. Kanamanın önlenmesi için kullanılan yastık yüksek tutulmalı, ilk 15 gün buruna su çekilmemeli ve sümkürülmemelidir. Ameliyat sonrası süreçte burnun tıkalı kalması normaldir.

Ameliyat sonrasında hedeflenen şeklin tam olarak elde edilebilmesi için 6 ay gözlük takılması önerilmez.