0 530 169 15 89

YÜZ DOLGUSU

İlerleyen yaş ile birlikte genetik ve çevresel faktörler, cilt altında yer alan elastin ve kolajen miktarının azalması sonucunda cildin giderek sıklığını ve hacmini kaybolmasına neden olur. Ciltte meydana gelen derin çizgiler ve kırışıklıkların düzelmesini sağlayan dermal dolgular, oluşan deformasyonları durdurabilmektedir. Yüzdeki çöküklüğü, kırışıklığı gidererek daha pürüzsüz bir ten yaratmak mümkündür.

NEDİR ?

Yüz dolgusu, yer çekimi, güneş hasarı ve yaşla birlikte yüzde oluşan deformeleri düzeltmek ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan bir kozmetik işlemdir. Dolguda kullanılan malzemeler ise, volüm kaybını yeniden yüze kazandırmak adına laboratuvar ortamında üretilmiş doğal ürünlerdir. Dolgu malzemesinde, hayvansal kaynaklı olmayan ve tüm yaşayan organizmalarda doğal olarak bulunan "Hyalüronik Asit” kullanılmaktadır.

Dolgu uygulamasında başarı oranı yüksektir. Uygulama ise lokal anestezi kremleri ile kısa sürede yapılabilmektedir.

NEDEN ?

Yüz dolgusu, yaşlanma ile yüzümüzde meydana gelen deformeleri ve kırışıklıkları düzeltmek ve yüze şekil vermek için yapılır. Yaşlanma ile birlikte, özellikle yanak bölgelerinde sarkma, çökme gözlemlenmesi yorgun bir görünüme sebep olabilir. Doğru dolgu işlemleri ile bu görüntü ortadan kalkabilmektedir.

NERELERE UYGULANIR ?

En sık olarak yüz bölgesinde kullanılan dolgu, yüzde bulunan kırışıklıklara uygulanabilmektedir. Aynı zamanda burunda kemerli bölgeyi düzeltme, burun kaldırma ve şekil verme işleminde de dolgu kullanılabilmektedir. Dudak belirginleştirme, kalınlaştırma, düzeltme konusunda dolgu sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Dolgunun kullanılabileceği bölgeleri sıralama gerekirse,

  • Üst yanak ve gözyaşı oluğu
  • Alın bölgesi
  • Dudak nekarı çizgileri
  • Burun
  • Çene
  • Alt çene çizgileri
  • Kaşlar (hacim vermek için)
NASIL ?

Yüz dolgusu, vücuda uyumlu olan bir maddenin dokuyla verilmesi, dokuya hacim kazandırılması ve kırışıklıkların ortadan kalkması işlemidir. Yüz dolgusunu, özel soğutucuların olduğu klinik koşulları altında gerçekleştirilmelidir. Uygulanan işlem, çok ince ve özel uçlu kanüller ile uygun doku katmanına dolgunun enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Uygulamadan sonda hafif bir kırmızılık ve şişlik meydana gelebilmektedir ancak 2 – 3 saat içerisinde tamamen normale dönmektedir.

Yüz Dolgusu | Levent Aydar
ONLINE RANDEVU
* Ekibimiz telefon numaranız üzerinden sizinle iletişime geçecektir.
DOĞAL GÖRÜNÜM NASIL KORUNUR ?

Yüz dolgusu işlemi uygulanırken öncelikli hedef doğal görünümü korumaktır. İşlemin amacı istenmeyen görüntüye müdahaledir. Yapılan bir işlemde mimiklere ya da yüz hattına bir girişimde bulunulmaz. Dolayısıyla hastanın doğal yüz görünümünde herhangi bir değişiklik meydana gelmesi olanaksızdır. Donuk yüz ifadesi yüz dolgusunda yaşanmaz. Alın bölümündeki kırışıklığı yok etmek üzere yapılan bir dolgu işleminden sonra kaşlar kaldırılabilir. Alın kaslarının çalışmasıyla bir değişim asla meydana gelmez. Bu işlem sadece cilt altına dolgu maddesi gönderilmesidir. Dudak dolgusunda da aynı prensip izlenir. Dudakların doğal görünümü korunur fakat istenen dolgunluk kazandırılarak hastanın memnuniyeti sağlanır.

YÜZ DOLGUSU SÜRECİ

Uygulanacak hasta açısından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen yüz dolgusu işleminde ilk olarak hasta muayene edilir. Muayene esnasında hasta beklentilerini eksiksiz bir şekilde anlatmalıdır. Uygulama yapılacak bölgenin analizine göre bir işlem planı hazırlanır. Ne kadar dolgu maddesi kullanılacağı ve hangi bölgelere dolgu uygulanacağı planlanır. Uygulama işleminde, uygulamanın yapılacağı bölgeye anestezi kremi sürülerek bölgenin uyuşması sağlanır. Böylece hasta enjeksiyon iğnesini hissetmez. İğne ile dolgu maddesi deri altına enjekte edilir ve işlem tamamlanır. Hasta uygulama sonrası günlük yaşamına devam edebilir.

DUDAK DOLGUSU SÜRECİ

Dudaklar, yüz bölgesinde belirleyici bölgelerden birisidir. Dudak görünümündeki ufak dokunuşlar dahi yüze yansıyabilmektedir. Bu nedenle dudak dolgusu uygulamaları hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Dudaklara dolgunluk kazandırmak amacı ile yapılan işlem öncesi hastanın muayene edilmesi gerekir. Hastanın beklentileri ve nasıl bir dudak görünümünü istediği konuşulduktan sonra doktor işlem için gereken dolgu maddesi ve miktarına karar verir. Sonrasında anestezi kremi ile dudak bölgesi uyuşturulur ve uygulama işlemine gecikir. Dudaklara dolgunluk kazandıracak gerekli madde enjekte edilir. Uygulama kısa sürer. Uygulama sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.

Yüz Dolgusu | Levent Aydar
ÖNCESİ

Yüz dolgusu işleminden önce bir hafta süre ile asprin ve vb. kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlem öncesi alkol tüketilmemelidir.

SONRASI

Yüz dolgusu işlemi sonrasında, 2 saat yeşil çay tüketilmemelidir. İşlemden minimum 2 saat sonra cilt yıkanabilir ve duş alınabilir. Doktorunuzun onayı olmadan cilde masaj vb. işlemler uygulanmamalıdır ve ilk gün sırtüstü, mümkünse yüksek yastıkta yatılmalıdır. Yüz dolgusu işleminden sonra bol bol su tüketilmelidir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Hastalar yüz dolgusu uygulaması yaptırırken ilk olarak hekim seçimine dikkat etmelidir. Yüz dolgusu uygulaması bir enjeksiyon işleminden daha fazlasıdır. Bu nedenle hekim seçimi önemlidir. Enjeksiyon teknik işidir fakat yüze uygulanan işlemler için hekim, yüz anatomisine ve yüzdeki estetik oranlara hâkim olmalıdır. Bu nedenle yüz dolgusu işlemini gerçekleştirecek olan hekimin yüz estetiği konusunda tecrübeli uzmanlar olmalıdır.

Kullanılan dolgu malzemesi de önemli olan diğer noktalardan birisidir. Hastaların güvenliği ve dolgunun kalıcılığı için kullanılan malzeme çok önemlidir. İşlem öncesi kullanılacak dolgu malzemesinin marka güvenirliği ile ilgili doktorundan bilgi talep etmelidir.

ÖMRÜ NE KADAR ?

Yüz dolgusu işlemi uygulandıktan sonra anında gözle görülür bir farklılık gözlemlenecektir. İşlem sonrasında bir hafta sonra dolgu malzemesi, uygulanan bölgeye yayılarak daha estetik bir görünüm sağlar. Kullanılan malzemenin kalitesine göre 6 – 18 ay arasında bir kalıcılık söz konusudur. Uygulanan bölgede cilt yenilenmesi sağlar. Bu nedenle, dolgu etkisi geçse bile, cilt kalitesi eskiye oranla daha iyi olacaktır.

YAN ETKİLERİ

Çok nadir olmakla birlikte dolgu maddesine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu durumda kızarma ve şişlik görülür. Ayrıca yanlış uygulamalara bağlı istenmeyen görüntüler; asimetri, aşırı dolgunlaşma ve basıya bağlı lenf ödem (kızarıklık olmadan şişme), aşırı dolgu uygulamasına bağlı damar basısı ile doku kaybı görülebilir. Bu nedenle yüz dolgusu uygulamasını uzman bir hekime yaptırmanız önerilir.

TEDAVİSİ

Deneyimli ve uzman hekimlerce yapılan yanlış dolgu uygulamalarına müdahale mümkündür. Yanlış uygulama ile birlikte gelişen asimetri ve aşırı dolgunlaşmada hyalurinaz ile anında maddeyi eriterek eski haline döndürülebilir. Doku kaybı geliştiğinde ise o bölgenin tekrar yapılandırılması gerekir.

DEZAVANTAJLARI

Her uygulamanın dezavantajı olduğu gibi yüz dolgusunun da dezavantajı mevcuttur. Yüz dolgusunun dezavantajı, sonucun geçici olmasıdır. Ameliyatsız bir uygulama 12 – 18 aylık bir sonuç sağlamaktadır. Diğer bir dezavantaj olarak uygulamaya bağlı oluşabilecek yan etkiler her tıbbi işlemde olduğu gibi burada da mevcuttur. Bu yan etkilerin görülme oranı ise yok denebilecek kadar düşüktür.

HYALÜRONİK ASİT

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte cilt ile daha uyumlu ve daha uzun süre deri altında kalabilen materyaller kullanılmaktadır. Yüz dolgusunda kullanılan hyalüronik asit bunlardan birisidir. Doku ile uyumlu olduğu için alerjik reaksiyon gibi sıkıntıları ortadan kaldıran bu dolgu maddesi ciltte yenilenme sürecini başlatmaktadır.

Dolgu uygulaması ile ciltteki ufak pürüzler ve sorunlar kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir. Ciltte yeniden yapılanma sürecini başlattığı için yüz dolgusu işlemi hastalar tarafından tercih edilmektedir. Doğal bir gençleşme sunan bu uygulama hyalüronik asitlerle beraber cildin beslenmesi sağlanıyor.